úvod | Gymnázium F. X. Šaldy
Studentský historický projekt - Gymnázium F. X. Šaldy
česky english
Liberec - Česká republika

Neviditelné oběti komunismu v Českém Dubu

Ještě na začátku února byla výstava Sokol Sydney očima gymnaziálních studentů ke zhlédnutí na Magistrátu města Liberce, kde v prosinci loňského roku proběhla její vernisáž, ovšem nyní se nachází „za kopcem“ – v Českém Dubu.

Výstava je jedním z mnoha výstupů studentského projektu Neviditelné oběti komunismu, který na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy funguje již 13 let.

V pondělí 16. března proběhla prezentace hned několika projektových činností. Akce se konala v Podještědském muzeu v Českém Dubu za přítomnosti koordinátora projektu – Mgr. Jana Golla, nyní již ředitele Základní školy Český Dub. Právě on celým večerem provázel a „Českodubákům“ Neviditelné oběti komunismu představil z pohledu člověka, který byl s projektem od těch nejranějších počátků až do nynější doby, kdy v projektu svou třináctiletou etapu uzavírá. Mezi významné hosty patřili místopředseda Senátu Parlamentu České republiky MUDr. Přemysl Sobotka, starosta Českého Dubu PhDr. Jiří Miler, Ph.D., starosta T. J. Sokola v Českém Dubě Libor Škoda a náčelnice sokolské župy Ještědské Jarina Žitná.

V průběhu večera byl promítnut dokumentární film Neviditelné oběti komunismu | Kanada jako jeden z výstupů projektu, jenž vznikl v rukách studentů v roce 2009. Následovalo hromadné poděkování absolventů projektu Mgr. Janu Gollovi za jeho práci, kterou za 13 let pro projekt odvedl, za jeho neutichající elán, nadšení a přístup, který ke studentům po celou dobu měl.

Ve zbytku večera si hosté prohlédli výstavu Sokol Sydney očima gymnaziálních studentů, která vznikla v rámci projektu v roce 2013. Od své první vernisáže v Senátu PČR v lednu 2014 navštívila výstava Tyršův dům v Praze, kostel sv. Václava v Torontu, krajany v Montrealu nebo Magistrát města Liberce. Nyní je k vidění do 19. dubna 2015 v Podještědském muzeu v Českém Dubu (v době otevíracích hodin muzea).

Za studentský tým Pavel Dostalík

 

 

Josef Minařík, Ondřej Bejbl © 2006-2015 | bannery