Projekt „Neviditelné oběti komunismu“ trvající již od roku 2002 se zaměřuje na československý exil v Kanadě a Austrálii. Studenti našeho gymnázia každoročně pátrají po osudech krajanů, kteří byli nuceni opustit Československo v souvislosti s Únorem 1948.
Již jsme uskutečnili osm badatelských cest po kanadských a australských městech. Naše zraky se také upřely na problematiku exilových spolků (Czech and Slovak Association of Canada, Masaryk Memorial Institut, nově Sokol Sydney), exilových periodik (Kanadské listy, Nový domov), role církve v krajanském prostředí a na významné osobnosti exilové spolkové činnosti (Jan Waldauf, nově Jiří Jelínek).
Za devět let existence našeho projektu se nám podařilo vydat sborník studentských prací, natočit dva dokumentární filmy, uspořádat výstavy k dané problematice, zorganizovat nespočet přednášek a besed se studenty středních a základních škol nad tematikou československého exilu v Austrálii a Kanadě.
Letošní výjezd směřoval do Austrálie. Jakub Fejfar (student septimy) se zaměřil na archiválie Sokola Sydney v Národním domě (zápisy z valných hromad, zápisy ze schůzí, korespondence se sokolskými jednotami v Austrálii a v cizině), na kroniku Sokolské jednoty a na rozhovor s klíčovými členy sdružení, kteří pamatují jeho významné momenty. Student během své zaoceánské anabáze navštívil rovněž Melbourne a další lokality východního pobřeží Austrálie.
Mgr. Jan Goll